Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info.

Easter Holy Week

Holy Week – Il-Gimgha Mqaddsa
Maundy Thursday - Hamis Ix-Xirka
Good Friday - Il-Gimgha l-Kbira
Holy Saturday - Sibt Il-Ghid  

Easter Holy Week in Malta and Gozo.  A complete list with all the churches Liturgical Functions on Maundy Thursday, Good Friday and Holy Saturday.

All function and masses are in Maltese except those indicated with other languages for Latin and English.

Meanings:

MT - Maundy Thursday

GF - Good Friday

HS - Holy Saturday

Help yourself navigate through the page by clicking any of the letters below to find any village or town you require:

Malta

A

B

D

F

G

H

I

K

L

M

N

P

S

Q

R

T

V

X

Z

Gozo

F

G

K

M

N

Q

S

V

X

Z

Malta

A

B

D

F

G

H

I

K

L

N

M

P

S

Q

R

T

V

X

Z

Gozo

F

G

K

M

N

Q

S

V

X

Z

Malta

Village or Town

MT

GF

HS

Attard - Assumption of Mary

18:30

15:00

20:00

Bahrija - St. Martin of Tours

18:00

15:00

19:00

Bahar Ic-Caghaq - Our Lady of Angels

18:00

15:00

20:00

Balzan - The Annunciation

18:00

15:00

20:00

Balluta - Our Lady of Mount Carmel

18:30

15:00

20:00

Birgu - St. Lawrence, Levita u Martri

18:00

15:30

20:00

Bidnija - Holy Family

18:30

15:00

nil

Birkirkara - St. Joseph the Worker

18:30

15:00

20:00

Birkirkara - St. Helen

18:30

15:00

20:00

Birkirkara - Old Church

18:30

15:00

20:00

Birkirkara - Santa Tereza tal-Bambin Gesu

18:30

15:00

20:00

Birkirkara - St Francis of Assisi

18:30

15:00

20:00

Birkirkara - Sacred heart of Jesus - St. Aloysius Cooleges

19:00

15:00

20:00

Birkirkara - St. Paul - Latin

17:00

10:00

17:00

Bormla - Immaculate Conception

18:30

15:00

20:00

Bormla - St. Therese of Jesus

18:30

15:00

20:00

Burmarrad - Sacred Heart of Mary

19:00

15:00

20:00

Buskett - St. Anthony the Abbot

18:00

15:00

20:00

Dingli - Assumption of our Lady

18:30

15:00

20:00

Fgura - Our Lady of Mount Carmel

18:30

15:00

20:00

Floriana - St. Publius

19:00

15:30

20:00

Floriana - Immaculate Conception - Ta' Sarria - English

19:30

15:30

20:00

Floriana - Holy Cross

18:30

15:00

20:00

Fleur-De-Lys - Our Lady of Mount Carmel

18:30

15:00

20:00

Gharghur - St. Bartholomew the Appostle

18:15

15:00

20:00

Gudja - Assumption of Our Lady

18:30

15:00

20:00

Gwardamangia - Our Lady of Fatima

19:00

15:00

20:00

Gwardamangia - Our Lady of Sorrows

18:00

15:00

20:00

Gwardamangia - Our Blesses Virgin of Loreto

18:00

15:00

20:00

Hamrun - Immaculate Conception

18:30

15:00

20:00

Hamrun - San Gaetan

18:30

15:30

20:00

Hamrun - St. Francis of Assisi

18:30

15:00

21:00

Ibrag - Immaculate Conception

18:30

15:00

20:00

Isla - Nativity of Mary

18:00

15:30

20:00

Isla - Our Lady of Safe Havens

18:30

15:30

20:00

Iklin - Holy Family

18:00

15:00

20:00

Kalkara - St. Joseph

18:30

15:00

20:00

Kirkop - St. Leonard of Abbot

18:30

15:00

20:00

Lija - Transfiguration of Jesus

18:30

15:00

20:00

Lija - Blessed Virgin (Tal-Mirakli)

17:30

nil

nil

Luqa - Armed Forces of Malta

18:30

nil

19:30

Mdina - St. Paul

18:30

15:30

20:00

Mdina - Annunciation of Our Lady

18:00

15:00

20:00

Mdina - St. Peter's Monastery

18:00

15:00

20:00

Mgarr - Assumption of Our Lady

18:30

15:00

20:00

Mqabba - Assumption of Our Lady

18:30

15:00

20:00

Msida - St. Thomas More - University of Malta

19:00

15:00

20:00

Marsascala - St. Anne

16:30 & 18:30 

15:00

20:00

Marsascala - Holy Rosary - Tal- Barunissa - English

19:00

15:00

20:00

Marsa - Holy Trinity

18:30

15:00

20:00

Marsa - Mary Queen of Heaven

18:30

15:00

20:00

Marsaxlokk - Our Lady of Pompeii

18:30

15:00

20:00

Marsaxlokk - Our Lady of Snows (Our Lady Tas-Silg)

18:00

15:00

20:00

Mosta - Assumption of Our Lady

16:00 & 18:30

15:00

20:00

Mosta - Our Lady of Mount Carmel

16:30

15:00

19:30

Mosta - Pastoral Centre St. Andrew

17:00

15:00

nil

Mosta - Mary Mother of the Church - Ta' Mlit

19:00

15:30

20:00

Naxxar - Nativity of Mary

18:30

15:00

20:00

Naxxar - Devine Mercy

18:00

15:00

20:00

Naxxar - Holy Family

19:00

15:00

20:00

Paceville - Our Lady of Good Counsel

19:00

15:00

20:00

Paola - Christ the King

18:30

15:00

20:00

Paola - Our Lady of Lourdes

18:30

15:00

20:00

Pembroke - Resurrection of Jesus

19:00

15:00

20:00

Qawra - St. Francis of Assisi

18:30

15:00

20:00

Qormi - St George

17:00 & 18:30

15:00

20:00

Qormi - St. Sebastian

16:30 & 18:30

15:00

20:00

Qrendi - The Assumption of Our Lady

18:30

15:00

20:00

Rabat - St. Paul

18:00

15:00

20:00

Rabat - St. Mark

18:00

15:00

20:00

Rabat - St. Luke -Nigret

19:00

15:00

20:00

Rabat - Mary Mother of the Church

20:00

15:00

20:30

Safi - Conversion of St. Paul

18:30

15:00

20:00

Santa Lucija

18:30

15:00

20:00

Santa Venera

17:00 & 18:00

15:00

20:00

Santa Venera - Old Church

18:00

15:00

20:00

Santa Venera - St.Joseph

18:30

15:00

20:00

Sliema - Jesus of Nazareth

18:30

15:30

20:00

Sliema - Sacro Cuor

18:30

15:00

20:00

Sliema - Stella Maris

18:30

15:30

20:00

Sliema - Sacred Heart of Jesus - St. Patrick Church - English

18:30

15:00

19.30

St. Julian's Parish Church

19:00

15:00

20:00

St. Julian's - Lapsi

17:30

nil

nil

St. Julian's - Immaculate Conception of Our Lady

17:30

nil

nil

San Gwann - Our Lady of Lourdes

18:30

15:00

20:00

St. Paul's Bay - Our Lady of Sorrows

18:00

15:00

20:00

Swatar - St. George Preca

18:30

15:00

19:30

Tarxien - The Annunciation

18:30

15:00

20:00

Valletta - St. John's Co-Cathedral

09:30

nil

nil

Valletta - Shipwreck of St. Paul

18:00

15:00

20:00

Valletta - St. Augustine

18:00

15:00

20:30

Valletta - Our Lady of Mount Carmel

18:30

15:00

20:00

Valletta - Our Lady of Fair Heavens of St. Domnic

18:15

15:00

20:00

Valletta - St. Barbara - English

18:30

15:00

20:00

Valletta - Circumcision of Our Lord

18:00

15:00

19:00

Valletta - St. Francis of Assisi

18:30

15:30

19:30

Xghajra - Jesus Of Nazareth

15:00

18:30

20:30

Ta' Xbiex - St. John of the Cross

18:00

15:00

20:00

Xemxija - St. Joseph the Worker

18:30

15:00

20:00

Zabbar - Our Lady of Graces

18:30

15:00

20:00

Zabbar - Holy Cross

18:30

15:00

20:00

Zebbug - St. Philip of Agira

17:00 & 19:00

15:00

20:15

Zejtun - St. Catherine of Alexandria

18:30

15:00

20:00

Zejtun - Home

16:00

16:30

18:15

Zurrieq - St. Catherine of Alexandria

18:30

15:00

20:00

Zurrieq - Laboratorju Ta-Paci

18:30

15:00

20:00

Zurrieq - Kuncizzjoni Mmakulata - Ta' Nigret

18:30

15:00

20:00

Zurrieq - St. Mary - Ta' Bubaqra

19:00

15:00

20:00

Village Name - Maundy Thursday | Good Friday | Holy Saturday

Villagg - Hamis Ix- Xirka | Il-Gimgha Il- Kbira | Sibt Il-Ghid

Attard - Assumption of Mary

18:30

15:30

20:00

Bahrija - St. Martin of Tours

18:00

15:00

19:00

Bahar Ic-Caghaq - Our Lady of Angels

18:00

15:00

20:00

Balzan - The Annunciation

18:00

15:00

20:00

Balluta - Our Lady of Mount Carmel

18:00

15:00

20:00

Birgu - St. Lawrence, Levita u Martri

18:00

15:30

20:00

Bidnija - Holy Family

18:30

15:00

nil

Birkirkara - St. Joseph the Worker

18:30

15:00

20:00

Birkirkara - St. Helen

18:30

15:00

20:00

Birkirkara - Old Church

18:30

15:00

20:00

Birkirkara - Santa Tereza tal-Bambin Gesu

18:30

15:00

20:00

Birkirkara - St Francis of Assisi

18:30

15:00

20:00

Birkirkara - Sacred heart of Jesus - St. Aloysius Cooleges

19:00

15:00

20:00

Birkirkara - St. Paul - Latin

17:00

10:00

17:00

Bormla - Immaculate Conception

18:30

15:00

20:00

Bormla - St. Therese of Jesus

18:30

15:00

20:00

Burmarrad - Sacred Heart of Mary

19:00

15:00

20:00

Buskett - St. Anthony the Abbot

18:00

15:00

20:00

Dingli - Assumption of our Lady

18:30

15:00

20:00

Fgura - Our Lady of Mount Carmel

18:30

15:00

20:00

Floriana - St. Publius

19:00

15:30

20:00

Floriana - Immaculate Conception - Ta' Sarria - English

19:30

15:30

20:00

Floriana - Holy Cross

18:30

15:00

20:00

Fleur-De-Lys - Our Lady of Mount Carmel

18:30

15:00

20:00

Gharghur - St. Bartholomew the Appostle

18:15

15:00

20:00

Gudja - Assumption of Our Lady

18:30

15:00

20:00

Gwardamangia - Our Lady of Fatima

19:00

15:00

20:00

Gwardamangia - Our Lady of Sorrows

18:00

15:00

20:00

Gwardamangia - Our Blesses Virgin of Loreto

18:00

15:00

20:00

Hamrun - Immaculate Conception

18:30

15:00

20:00

Hamrun - San Gaetan

18:30

15:30

20:00

Hamrun - St. Francis of Assisi

18:30

15:00

21:00

Ibrag - Immaculate Conception

18:30

15:00

20:00

Isla - Nativity of Mary

18:00

15:30

20:00

Isla - Our Lady of Safe Havens

18:30

15:30

20:00

Iklin - Holy Family

18:00

15:00

20:00

Kalkara - St. Joseph

18:30

15:00

20:00

Kirkop - St. Leonard of Abbot

18:30

15:00

20:00

Lija - Transfiguration of Jesus

18:30

15:00

20:00

Lija - Blessed Virgin (Tal-Mirakli)

17:30

nil

nil

Luqa - Armed Forces of Malta

18:30

nil

19:30

Mdina - St. Paul

18:30

15:30

20:00

Mdina - Annunciation of Our Lady

18:00

15:00

20:00

Mdina - St. Peter's Monastery

18:00

15:00

20:00

Mgarr - Assumption of Our Lady

18:30

15:00

20:00

Mqabba - Assumption of Our Lady

18:30

15:00

20:00

Msida - St. Thomas More - University of Malta

19:00

15:00

20:00

Marsascala - St. Anne

16:30 & 18:30

15:00

20:00

Marsascala - Holy Rosary - Tal- Barunissa - English

19:00

15:00

20:00

Marsa - Holy Trinity

18:30

15:00

20:00

Marsa - Mary Queen of Heaven

18:30

15:00

20:00

Marsaxlokk - Our Lady of Pompeii

18:30

15:00

20:00

Marsaxlokk - Our Lady of Snows (Our Lady Tas-Silg)

18:00

15:00

20:00

Mosta - Assumption of Our Lady

16:00 & 18:30

15:00

20:00

Mosta - Our Lady of Mount Carmel

16:30

15:00

19:30

Mosta - Pastoral Centre St. Andrew

17:00

15:00

nil

Mosta - Mary Mother of the Church - Ta' Mlit

19:00

15:30

20:00

Naxxar - Nativity of Mary

18:30

15:00

20:00

Naxxar - Devine Mercy

18:00

15:00

20:00

Naxxar - Holy Family

19:00

15:00

20:00

Paceville - Our Lady of Good Counsel

19:00

15:00

20:00

Paola - Christ the King

18:30

15:00

20:00

Paola - Our Lady of Lourdes

18:30

15:00

20:00

Pembroke - Resurrection of Jesus

19:00

15:00

20:00

Qawra - St. Francis of Assisi

18:30

15:00

20:00

Qormi - St George

17:00 & 18:30

15:00

20:00

Qormi - St. Sebastian

16:30 & 18:30

15:00

20:00

Qrendi - The Assumption of Our Lady

18:30

15:00

20:00

Rabat - St. Paul

18:00

15:00

20:00

Rabat - St. Mark

18:00

15:00

20:00

Rabat - St. Luke -Nigret

19:00

15:00

20:00

Rabat - Mary Mother of the Church

20:00

15:00

20:30

Safi - Conversion of St. Paul

18:30

15:00

20:00

Santa Lucija

18:30

15:00

20:00

Santa Venera

17:00 & 18:00

15:00

20:00

Santa Venera - Old Church

18:00

15:00

20:00

Santa Venera - St. Joseph

18:30

15:00

20:00

Sliema - Jesus of Nazareth

18:30

15:30

20:00

Sliema - Sacro Cuor

18:30

15:00

20:00

Sliema - Stella Maris

18:30

15:30

20:00

Sliema - Sacred Heart of Jesus - St. Patrick Church - English

18:30

15:00

19:30

St. Julian's Parish Church

19:00

15:00

20:00

St. Julian's - Lapsi

17:30

nil

nil

St. Julian's - Immaculate Conception of Our Lady

17:30

15:00

20:00

San Gwann - Our Lady of Lourdes

18:30

15:00

20:00

St. Paul's Bay - Our Lady of Sorrows

18:00

15:00

20:00

Swatar - St. George Preca

18:30

15:00

19:30

Tarxien - The Annunciation

18:30

15:00

20:00

Valletta - St. John's Co-Cathedral

09:30

nil

nil

Valletta - Shipwreck of St. Paul

18:00

15:00

20:00

Valletta - St. Augustine

18:00

15:00

20:00

Valletta - Our Lady of Mount Carmel

18:30

15:00

20:00

Valletta - Our Lady of Fair Havens and Saint Dominic

18:15

15:00

20:00

Valletta - St. Barbara - English

18:30

15:00

20:00

Valletta - Circumcision of Our Lord

18:00

15:00

19:00

Valletta - St. Francis of Assisi

18:30

15:30

19:30

Xaghjra - Jesus Of Nazareth

15:00

18:30

20:30

Ta' Xbiex - St. John of the Cross

18:00

15:00

20:00

Xemxija - St. Joseph the Worker

18:30

15:00

20:00

Zabbar - Our Lady of Graces

18:30

15:00

20:00

Zabbar - Holy Cross

18:30

15:00

20:00

Zebbug - St. Philip of Agira

17:00 & 19:00

15:00

20:15

Zejtun - St. Catherine of Alexandria

18:30

15:00

20:00

Zejtun - Home

16:00

16:30

18:15

Zurrieq - St. Catherine of Alexandria

18:30

15:00

20:00

Zurrieq - Laboratorju Ta-Paci

18:30

15:00

20:00

Zurrieq - Kuncizzjoni Mmakulata - Ta' Nigret

18:30

15:00

20:00

Zurrieq - St. Mary - Ta' Bubaqra

19:00

15:00

20:00

Gozo

Fontana - Sacred Heart of Jesus

18:30

15:00

20:00

Ghajnsielem - Our Lady of Loreto

18:30

15:00

20:00

Ghajnsielem - St. Anthony of Padua

18:00

15:00

20:00

Gharb - Visitation of Our Lady

19:00

15:00

20:00

Ghasri - Our Lady of Ta' Pinu

18:30

15:00

20:30

Ghasri - Kristu Ewkaristiku Salvatur

19:00

15:00

20:00

Kercem - St. Gregory The Great & Our Lady of Succors

18:30

15:00

20:00

Marsalforn - St. Paul's Shipwreck

18:00

15:00

20:00

Munxar - St. Paul Shipwreck

18:00

15:00

20:00

Nadur - Our Lady of Mount Carmel

17:30

nil

nil

Nadur - St. Peter & St. Paul

19:00

15:00

20:00

Qala - Immaculate Conception & St. Joseph

19:00

15:00

20:30

Qbajjar - Dar Don Bosco

18:30

16:00

20:00

San Lawrenz - Parish Church

19:00

15:00

20:30

Sannat - St. Magaret

19:00

15:00

20:00

Santa Lucija - Parish Church

19:00

15:00

19:30

Victoria Rabat - St. George

17:00

15:00

20:30

Victoria Rabat - Assumption of Our Lady

9:00 & 19:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - St. Francis

18:30

15:00

20:00

Victoria Rabat - Our Lady of Sacred Heart - Tal-Istilla

15:45

14:30

20:00

Victoria Rabat - Nativity of Our Lady - Santa Savina

16:00

14:00

nil

Victoria Rabat - Sacred Heart of Jesus

16:00

15:00

18:00

Victoria Rabat - Holy Family

16:00

16:00

nil

Victoria Rabat - Seminary - English

17:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - Our Lady of Pompei

17:00

15:00

17:30

Victoria Rabat - Our lady of Manresa - San Kalcidonju

17:30

15:00

20:00

Victoria Rabat - Nazareth

18:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - Good Shepherd - Tac-Cawla

18:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - Our Lady of Divine Grace

18:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - Don Bosco Oratory

19:00

16:00

20:00

Victoria Rabat - St. Augustine

18:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - Pope John Paul II - Family Institute - Cana Movement

19:00

16:00

20:00

Xaghra - The Nativity of Our lady

19:00

15:00

20:00

Xewkija - St. John the Baptist

18:30

15:00

20:00

Xlendi - Our Lady of Mount Carmel

19:00

16:00

20:00

Zebbug - Assumption of Our Lady

18:00

15:00

20:00

Gozo

Fontana - Sacred Heart of Jesus

18:30

15:00

20:00

Ghajnsielem - Our Lady of Loreto

18:30

15:00

20:00

Ghajnsielem - St. Anthony of Padua

18:00

15:00

20:00

Gharb - Visitation of Our Lady

19:00

15:00

20:00

Ghasri - Our Lady of Ta' Pinu

18:30

15:00

20:30

Ghasri - Kristu Ewkaristiku Salvatur

19:00

15:00

20:00

Kercem - St. Gregory The Great & Our Lady of Succors

18:30

15:00

20:00

Marsalforn - St. Paul's Shipwreck

18:00

15:00

20:00

Munxar - St. Paul Shipwreck

18:00

15:00

20:00

Nadur - Our Lady of Mount Carmel

17:30

nil

nil

Nadur - St. Peter & St. Paul

19:00

15:00

20:00

Qala - Immaculate Conception & St. Joseph

19:00

15:00

20:30

Qbajjar - Dar Don Bosco

18:30

16:00

20:00

San Lawrenz - Parish Church

19:00

15:00

20:30

Sannat - St. Margaret

19:00

15:00

20:00

Santa Lucija - Parish Church

19:00

15:00

19:30

Victoria Rabat - St. George

17:00

15:00

20:30

Victoria Rabat - Assumnption of Our Lady

09:00 & 19:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - St. Francis

18:30

15:00

20:00

Victoria Rabat - Our Lady of Sacred Heart - Tal-Istilla

16:00

15:00

18:00

Victoria Rabat - Nativity of Our Lady - Santa Savina

18:30

15:00

20:00

Victoria Rabat - Sacred Heart of Jesus

16:00

15:00

18:00

Victoria Rabat - Holy Family

16:00

16:00

nil

Victoria Rabat - Seminary - English

17:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - Our Lady of Pompei

17:00

15:00

17:30

Victoria Rabat - Our lady of Manresa - San Kalcidonju

17:30

15:00

20:00

Victoria Rabat - Nazareth

18:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - Good Shepherd - Tac-Cawla

18:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - Our Lady of Divine Grace

18:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - Don Bosco Oratory

19:00

16:00

20:00

Victoria Rabat - St. Augustine

18:00

15:00

20:00

Victoria Rabat - Pope John Paul II - Family Institute - Cana Movement

19:00

16:00

20:00

Xaghra - The Nativity of Our lady

19:00

15:00

20:00

Xewkija - St. John the Baptist

18:30

15:00

20:00

Xlendi - Our Lady of Mount Carmel

19:00

16:00

20:00

Zebbug - Assumption of Our Lady

18:00

15:00

20:00

Want To Know More?

- Holy Week - Good Friday | Easter Sunday »

- Return to top of Easter Holy Week »

- Return to top of Malta Info Guide home page »

New! Comments

Have you enjoyed what you read! Leave a comment in the box below.

Travel & Weather Information



Translate


Want To Know More?



Beauty & Body Therapist